ТЪРСИМ АНАЛИЗАТОРИ НА ПОВЕДЕНИЕТО НА БОЙКО

Здравейте! Ако искате да станете автор в нашия блог и да описвате подвизите на "премиера" Борисов и неговите "министри", пишете ни на skaramush.bg@gmail.com - ще получите инструкции как става включването в нашия екип.







10 август 2010

Цветанов: да биеш е благородна мисия!

0 кажете си мнението
Според "Фокус":

Службата в МВР е благородна мисия
Това каза министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, който присъства на връчването на дипломите на служители на министерството, които изкараха курс за лидерство, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Министър Цветанов каза, че винаги ще стои зад действията на служителите на МВР, но ги предупреди, че всяка тяхна грешка се следи от обществото и това може да има широк отзвук. Той призова служителите да проявяват професионализъм.
Американският посланик Джеймс Уорлик поздрави курсистите. Той се обърна към служителите на МВР с думите: „От вас зависи да сте лидери, ада си лидер означава да вършиш това, което е правилно”.


Какво казваме ние?1. Че според министъра да пребиваш хората е благодорна мисия?
2. Че да взимаш подкупи е благородна мисия?
3. Че да си дебел и миризлив е благородно?
4. Че според щатския посланик полицаите трябва да са лидери? На какво - да водят боя ли?

05 август 2010

Бойко, Цецо и краят на държавата - 3

0 кажете си мнението
След вчерашните изказвания по темата "ние ги хващаме, те ги пускат", става ясно, че Бойко и Цецо се стремят не просто към смяна на ВСС, а към прехвърляне на отговорността за реформата на съдебната система от законодателя към самата съдебна система.
Ние не вярваме, че Бойко и Цецо не знаят кой приема законите, следователно те нарочно говорят, че виновните за нереформираната съдебна система са самите съдии. Можем да очакваме, че след като нагнетяват напрежението, двамата корифеи на мисълта ще предприемат действия към премахването на съдебната система като коректив на действията на полицията. Как точно ще стане това - ще видим всички заедно, но след толкова груби думи по адрес на съда, едно е ясно: на мутрите съдът им пречи, а когато мутрите държат в ръцете си народното събрание, едва ли ще се случи нещо хубаво.


Вижте сами:

Цецо по проправителствената бТВ:
Защото това трябва да престане да съществува като един порочен, омагьосан кръг, който не води до нищо добро, а само за задълбочаване и противопоставяне институционално, което, естествено, рефлектира не върху никой друг, а върху българските граждани и върху страната ни като страна членка на ЕС.


Цецо "забравя", че институционалното противопоставяне се създава от... самия Цецо и човека, чийто папки той е носил - Бойко!


Цветан Цветанов: Държавата показа безсилие към българската съдебна система, категорично мога да го заявя, защото когато говорим за подобни мерки, това е в началото на едно разследване и то свързано за злоупотреби за над 250 млн. лева за „Всичко коз” и за „Килърите” за убийство, което просто всичко, което беше събрано и всичко, което беше направено по време на разследването от момента на покушението на Юри Галев до настоящия момент, трябва да ви кажа, че надали има съдия, който би могъл с такава лека ръка да затрие труда и на полицаи, и прокурори. Просто това е... Не знам. Връщането и то съвсем легално на силовите структури. След като този съдия и този състав е преценил, че това е реакция на нещо, което смята, че те трябва да се включват като политика, аз смятам, че законодателният орган, Народното събрание (НС) трябва много бързо да предприеме действия за реална реформа в съдебната система.
Бойко Борисов: Приемам го като провокация към държавата и към управлението ни, но има и обжалване и, мисля че достатъчно доказателства, които допълнително ще се съберат. Приемаме, че автомата „Калашников” не е за убийства, не е за извършване за престъпления,това са детски играчки.
Водещ: Какво очаквате да се случи оттук насетне в държавата след този знак на съда?
Бойко Борисов: Ясно е, че ВСС, който е изцяло избран и в него са изпратени представители на БСП, ДПС и НДСВ не може да е ВСС, който да направи реформата в съдебната система.


Тук Цецо вече си признава, че НС е това, което прави "реформата", но Бойко налива масло в огъня, като разпалва омраза срещу съда, като се прави, че не знае, че има решение на съда за постоянен ареста на собственика на автомат "Калашников"...

Съдията Калин Калпакчиев:

...те грубо нарушават поне три установени стандарти в цивилизования свят. На първо място, с пряк умисъл, така да се каже, нарушават презумпцията за невиновност, което е установен стандарт и ценност в целия цивилизован и демократичен свят. Второ, те манипулират и настройват, насъскват, така да се каже, общественото мнение. И на трето място, немалко случаи сме станали свидетели как те провалят определени разследвания, като разкриват пред публиката, осветяват, така да се каже, пред публиката в един твърде ранен момент определени доказателства. А съдът във всяко демократично общество има задача да бъде коректив на полицията. Тоест, ако бъде обратното обществото, може да се каже, че това е един от сигурните индикатори, че има проблем с демокрацията и с правовия ред. Тоест, съдът е този, който трябва да прецени дали съобразно закона са налице основанията да бъде задържано временно и лишено от свобода, да бъде признато за виновно едно лице. В такъв смисъл, мисля че съдът в случая, извърши онова, което Конституцията и закона му възложиха, без да се поддаде на външен непозволен натиск или общественото мнение, да прецени трезво и реално това, което се намира по делото...


Съдията от същия този Апелативен съд, който Цецо и Бойко атакуват, съвсем спокойно, като за малки деца или за мутри, обяснява как е устроена държавата. Дали ще го чуят и разберат, е друг въпрос, но е добре, че се намери един съдия, който не си замълча след поредната порция нападки по адрес на съдебната система.

Нели Куцкова, съдия:

По повод твърдението на Цветанов, че „с подобно решение на съда не се дава шанс да се извърши качествено разследването", Куцкова каза: „В нормалния свят първо се разследва, а после се арестува. Ако министърът твърди, че изменението на мярката, която не е оправдателна присъда, а само мярка, ще попречи на разследването, това означава, че той публично признава, че досега не са извършили разследване. Ако пък разследването е достатъчно напреднало, това че тези хора са навън, не означава, че ще бъдат оправдани, ако бъдат представени доказателства, които са събрани по предвидения от закана начин", каза Куцкова. Тя уточни, че това е много важно защото процедурите не са бюрокрация и формалност, а гаранция за спазване на правилата в една демократична държава.


Само с три изречения съдия Куцкова прави на пух и прах тезите на "министър" Цветанов. Ако тези двамата отидат на дискусия в някоя телевизия, ще бъде голямо шоу, в което Цветанов ще е в ролята на клоуна с циркаджийския нос и тъпия поглед, а Куцкова ще играе звероукротител.

Цветан Цветанов в интервю за "Труд" споделя още:

...Съдебната система се нуждае от реална реформа. Не ни трябва реформа, която обслужва определени интереси, а не интересите на държавата и на обществото. Според мен се показва една сериозна импотентност на българската съдебна система... Смятам, че българските курорти по нищо не отстъпват на чуждестранните...Не очаквах, че ще има такъв интерес къде и как почива министърът на вътрешните работи. Аз съм като всеки друг средностатистически българин, който почива със семейството си...


Въпросите и коментарите, които от "Труд" са се уплашили да зададат:
1. Средностатистическият българин не е собственик на 6 апартамента, закупени в рамките на една година, при това точно в годината, в която е станал министър, как ще обясните това внезапно забогатяване?
2. Опазил ни Господ, ако съдебната система почне да обслужва интересите на държавата, т.е. Вашите. Съдебната система е една от трите основни власти, тя не бива да обслужва ничий интереси, най-малкото на временни политици, които са избрани по случаен принцип. Съдебната система обслужва само и единствено законите на страната, които - за щастие на гражданите и за Ваше нещастие - са все по-близки до законите в ЕС, а следователно по никакъв начин няма да обслужват Вашите интереси. Вашият интерес е да бъдете на власт по-дълго време и с по-висок рейтинг. За тази цел Вие сте готов да арестувате всеки гражданин - било той престъпник, невинен, мъж, жена или дете. Добре, че съдебната власт е независима, за да ви озаптява поне малко. Лошо, че т.нар. четвърта власт, вкл. и "Труд" се огъват и не смеят да Ви зададат неудобните въпроси, за да има още един контрольор на изхода на МВР.
3. Българските курорти отстъпват на чуждите по много неща; ако смятате, че не е така, тогава нищо чудно, че смятате, че и съдебната система трябва да е подчинена на Вашите желания. Вие просто имате проблем със сметките.

И още се питаме:
1. Защо прокуратурата не е предупредила Цецо, че акцията му не се основава на доказателства?
2. Дали по този начин колегите на Роман Василев не си връщат на полицията за пуснатото видео с бившия военен министър, заради което прокурорът Василев отнесе наказание?
3. Ще се намерили ли журналист, който да зададе неуодобните въпроси на Цецо и Бойко? Не, това не се питаме...

04 август 2010

Бойко говори, а за Спас Русев няма ли да каже нещо?

0 кажете си мнението
В "24 часа" отново виждаме проблясъците на "премиера" при това с много, още по-ценни бисери:

- На първо място е политическата воля. Аз съм бил главен секретар. Цветанов ми е бил помощник и с почти всичките тези момчета сме работили, но никъде не сме усещали политическата воля.


Цъ-цъ, колко зле му е било на "главния секретар", който е работил без поличитеска воля... Да се чуди човек защо се е мъчил толкова?

А иначе това е дейността, която и аз разбирам най-много, и Цветанов също. На ден се чуваме по 10-15 пъти поне. Докладва ми за всяка разработка, за всичко, което правят. Събирал съм ги тук и в моя кабинет, особено вечер след 9 часа.


А защо тогава се занимава с друга работа, от която не разбира?

- Веднага давам най-известния случай, заради който си подадох оставка. Значи имаш контрабандист номер 1 Иван Тодоров-Доктора, имаш финансов министър, парламентарен шеф, транспортен министър и перач на пари Амигото. Играят карти на яхта в Монако и гледат заедно състезания. Не можеш да кажеш, че тези хора случайно са се събрали там. Тогава, като отидох при тогавашния премиер и докладвах всичко, думите му бяха: “Ами трябва да им се извиниш, защото иначе ще падне правителството.”
- Така ви каза Симеон?
- И аз отидох и си дадох оставката. Предполагам, че той осъзна колко по-сериозен може да стане проблемът. Няма да крия, че с две чужди служби правих това. Няма да ги споменавам, но две големи европейски служби със СРС-та бяха прехванали разговорите на босове от типа на Косьо Самоковеца, Иван Тодоров-Доктора. Там дори има протокол, който впоследствие даже прокурорите се бяха уплашили да протоколират. Имаше изказване на Иван Тодоров, че това пожарникарче първо ще го свалят, после ще го бият. Ето това е липса на политическа воля.


Ето го отговорът на гатанката какво се крие зад Бойко? Едно уплашено пожарникарче, което сигурно затова след като напусна МВР безславно заяви, че не може да излезе от политиката, защото иначе ще го ликвидират? А и като си е подал оставката, забравя ли, че оставката си подаде и изключителния министър на финансите Милен Велчев? И защо, щом е бил толкова принципен, Бойко се примири да носи генералските лампази, макар и под натиск?

- Кои са били на тази среща в атинския хотел, за която писахме?
- Само ще кажа, че е истина, защото дойде като информация от една от най-големите служби в света. И нищо повече няма да кажа. Просто го казвам в подкрепа на вестника ви, да не кажат, че си измисляте.


Тук можем да се чудим - споделя ли Бойко секретна информация или се преструва? Ако така разкрива, че информация му подават от "една от най-големите служби в света", дали тази "служба" ще продължи да му подава информация? И дали изобщо е имало такава служба?

И какво разбираме от цялото интервю?
1. Че и в проправителствения "24 часа" няма журналист, който да се осмели да зададе сериозни въпроси на "премиера"?
2. Че Бойко е отмъстителен човек, което си го знаем?
3. Че разкрива част от историята, но не цялата история около яхтения скандал - случайно пропуска да спомене кой събра министрите и Доктора на яхтата: Спас Русев. Какъв ли Му е сега Спасов?
4. Че пропуска факта, че се е извинил на Милен Велчев, иначе нямаше да остане "генерал" от МВР, нали?

03 август 2010

Бойко и Божидар Димитров

0 кажете си мнението
Когато настане лятото и започнат горещите месеци, на някои хора им избиват комплексите. В случая на "министър" Димитров му се привидя, че в България са открити мощите на светец.

Можехме да пишем надълго и нашироко за мечтите на "министър" Димитров, известен още и като агент на ДС с хански псеводними, но вместо нас това е сторил Мартин Осиковски тук:

Ако днес отворите Би Би Си или друг световен лидер в новините, няма да откриете нищо за намерения реликварий на остров Свети Йоан край Созопол. Ако гледате и слушате български новини, няма как да не останете с впечатление, че става въпрос за "изключително събитие" не само за България, но и за целия християнски свят. Ако пък обичате да размишлявате или поне сте чели Баудолино, сигурно ще ви хрумнат най-различни неща.

Бихте могли например да помислите какви са шансовете нещо, на което пише, че е еди-какво си, действително да е това нещо. Още повече ако е много старо. Или да се попитате дали няма поне минимален шанс да става въпрос за фалшификат, при условие че говорим за находка от един период, през който "бизнесът" с фалшификати е бил много печеливш. Впрочем ако сте историк или археолог, направо е задължително да обмислите тези въпроси - и то преди да дойдат журналистите.

Целият материал - тук.


Какво разбираме от тази "новина" около агента, назначен като "министър"?
1. Че има свободни блогове, където се публикуват истините за нашите "министри"?
2. Че нито един вестник не се осмели да се подиграе с напъните на "министъра" да открива "реликвария" на свети Йоан Предтеча?
3. Че нито един човек не се досети да попита що за министър е този, който ходи по ризка с къс ръкав, разкопчана, за да му се виждат косматите гърди?

01 август 2010

Що, бе?

0 кажете си мнението
Заглавие от проправителствената агенция "Фокус":

Премиерът Бойко Борисов не коментира действията на Прокуратурата по случая със Симеон Дянков

Премиерът Бойко Борисов не коментира действията на прокуратурата по случая с министъра на финансите Симеон Дянков, предаде репортер на Агенция “Фокус”. В кулоарите на Народното събрание министър-председателят Бойко Борисов заяви - по никакъв начин не се месим на отделните институции. "Главният прокурор, прокуратурата преценяват какво да правят – повдигат обвинение, разпитват, проверяват. Това си е тяхното право, тяхната задача. Винаги съм толерирал това действия. Накрая ще вземат решение и зависимо от него, ние ще вземем решение", каза Борисов в отговор на въпрос на журналисти.


"Премиерът" Бойко Борисов не коментира действията на Прокуратурата по случая със Симеон Дянков? Що, бе? Нали коментираше нон-стоп какво става по делата срещу Доган, Станишев, Овчаров... Сега що не иска? И какво значи, че "независимо от решението на прокуратурата, ТЕ ще вземат решение?" Ако прокуратурата каже, че Дянков е виновен, Той може да реши, че прокуратурата трябва да духа супата, така ли?

Бойко Борисов

Бойко Борисов
Снимка "Дневник", От срещата с Джанет Наполитано.