ТЪРСИМ АНАЛИЗАТОРИ НА ПОВЕДЕНИЕТО НА БОЙКО

Здравейте! Ако искате да станете автор в нашия блог и да описвате подвизите на "премиера" Борисов и неговите "министри", пишете ни на skaramush.bg@gmail.com - ще получите инструкции как става включването в нашия екип.







22 юни 2010

Бойко за политическата система

0 кажете си мнението
"Премиерът" Борисов преди няколко дни се изказа по въпроси, които вълнуват водещия на сутрешния блок на "Нова телевизия". Вижте някой подбрани "бисери" на нашия "премиер":

Б.Б.: Ако направим един извод сега в момента, Европа има единна валута еврото, но няма единна икономическа политика или, ако трябва да се пошегуваме, както навремето по времето на социализма имаше Съвет за икономическа взаимопомощ, Варшавски договор и СИВ в социалистическия лагер, а НАТО и Европейския съюз в западния, и в този именно СИВ отделните държави бяха с различни приоритети, Чехия, Унгария, България в икономиката.

Въпрос: Знаете ли, че много често ви обвиняват за подобен тип обяснения за това, че вече десет месеца, дори преди малко, мисля, че г-н Орешарски го каза в студиото, че вече десет месеца се оправдавате все с нещата, които са сторени преди вас.
Б.Б.: Това е просто нормално. След като ги няма парите, след като...Вие разбирате ли, че ние сега при актуализацията на бюджета, пуснахме малко дефицит по-голям или сиреч, давахме малко повече пари на строителното министерство, образно казано, за да можем до 2012 година да си направим магистрали, естакади, да покажем нещо че можем и нашето правителство на хората, иначе от това което сме заварили, ние всъщност само трябваше да плащаме, това което са ни подписали предишното правителство. Е как на хората утре, като дойдат избори да кажа, аз съм ви направил това, това, това или в смисъл нашето правителство ГЕРБ. Само да плащам борчовете на Станишев. Хората трябва да знаят и всеки ден трябва да им се обяснява откъде е взето, как е взето, как е развалено, защото се разваля много бързо, краде се много бързо, а се гради много бавно.


Цялото интервю е на сайта на Министерски съвет, а ето какво разбрахме ние от него:

1. Че за Бойко Борисов виновните за днешната криза са управлявалите преди година?
2. Че разбира, че министрите му са некадърни, но това било нормално, защото се учели първата година?
3. Че в условията на тежка финансова криза, той го дава лежерно?

14 юни 2010

Бойко и Берлускони

0 кажете си мнението
Двамата политически гении на Европа се срещнаха в София, поговориха, хапнаха, пийнаха, отправиха комплименти към младите девойки. После се уригнаха, изпърдяха и отидоха да се изпикаят в езерото Ариана. След това Берлускони отлетя към стария си приятел полк. Кадафи, а Бойко продължи с празнуването на рождения си ден.

Happy birthday, Mr. Prime Minister!

Какво разбрахме от новините от 13-и юни?
1. Че и двамата са хора и нищо човешко не им е чуждо?
2. Че меракът не напуска мъжете, дори когато са на 70?


11 юни 2010

Бойко и енергетиката

0 кажете си мнението
"Премиерът" Борисов започна да демонстрира завистта към сериозните енергийни проекти, като втрещи собствения си министър на икономиката:

Министерски съвет не е взимал решение за спиране на проекта "Бургас-Александруполис" и замразяване на проекта АЕЦ "Белене". Това стана ясно от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в кулоарите на парламента във връзка с изявлението на премиера Бойко Борисов пред посланиците на страните-членки на ЕС, че страната ни се отказва от „Бургас-Александруполис” и замразява "Белене", предаде репортер на Агенция “Фокус”.
По отношение на "Бургас - Александруполис" Трайков каза: "Не мога да повярвам, че го е казал".
„Не сме решавали, че няма да участваме нито в единия, нито в другия проект”, каза той. Запитан дали е изненадан от изказването на премиера, министърът каза: „Изненадан съм от вашето твърдение”.


Малко преди това "премиерът" е бил ясен пред посланиците на ЕС/САЩ:

Премиерът Бойко Борисов е заявил още веднъж пред посланиците на страните-членки на Европейския съюз защо няма да строим петролопровода "Бургас – Александруполис". Жителите на Бургаски регион не искат проекта, освен това - може да възникне проблем, подобен на този с петролния разлив в Мексиканския залив, защото Бургаският залив е тесен, а морето е бурно.


Какво разбираме от тези разменени реплики?
1. Че Трайчо Трайков не е никакъв министър, а е "министър" в кавички - измислен както и самият "премиер"?
2. Че Бойко Борисов може да взима еднолично решения, които не са обсъждани в Министерски съвет, с което слага началото на края на демократичните процеси в България?
3. Че чуждите посланици си пъхат носовете в места, където нямат работа?

10 юни 2010

Бойко и медиите

0 кажете си мнението
Бойко пусна своята помощница Румяна Бъчварова, която зададе три въпроса на медиите. Въпросите, както са формулирани, са риторични, разбира се.

1. Има ли случаи, в които от името на, или чрез представители на българското правителство е бил оказван натиск върху редакционното и новинарско съдържание на медиите, които представлявате?
2. Срещали ли сте действие или решение на българското правителство, с което са били ограничавани правата на медиите ви да бъдат свободно финансирани, развивани и разпространявани?
3. Тълкувате ли решението за намаляване броя на членовете на регулаторните органи и в частност СЕМ и КРС, като ограничаване независимостта на българските медии и влияние върху редакционната им политика в интерес на правителството.


Ние не сме от медиите, получили въпросите, затова не виждаме смисъл да отговаряме, а на главните редактори, които вече отговориха бихме искали да зададем един-единствен въпрос:

Вие как успявате да се погледнете в огледалото всяка сутрин, без да се засрамите поне малко?

Иначе ето как биха изглеждали нормално зададени въпроси, но не от началника на кабинета на "премиера":

1. Има ли случаи, в които Бойко Борисов ви е звънял директно или ви е пращал SMS - на вас или на ваш репортер, за да сподели информация, от която вашият вестник да направи новина?
2. Имало ли е намек от нечия страна, че ако политиката на вестника не е в подкрепа на Бойко Борисов, това може да се отрази върху средствата, които рекламодателите харчат като пускат реклами при вас?
3. Мислите ли, че СЕМ и КРС са независими от правителството?

04 юни 2010

Процентите на Бойко

0 кажете си мнението
Бойко пред БНТ:

- Добре, след минути ще говорим с Томислав Дончев, министърът по управление на средствата от ЕС. Вашата оценка към момента каква е? Доволен ли сте от степента на усвояване на евросредства? Ясно е, че усвояването е по-високо в сравнение с, примерно, миналата, по-миналата година, но като цяло?
- Аз се надявам до края на годината да отидем поне до 40-50% усвояване и това е задачата на Дончев. А това, че сме по-добри от първите, от предишните, не може ни най-успокои, защото те са били толкова слаби, че е дори глупаво да се сравняваме с тях. Затова задачата на Дончев е до края на годината 40-50% усвояване от парите минимум.
- Само да уточним. До края на годината, а не до края на мандата?
- До края на мандата трябва да усвоим всичките.
- 100% казвате, до края на мандата?
- Ами стоят пари в Брюксел, ние жадни ходим, а не ги усвояваме. Така че задачата ни трябва да бъде да ги усвоим всичките.


Кметът на Кърджали Хасан Азис пред "24 часа":
- Ако имаме проблем с националния ресурс, то европейският е осигурен. Затова една от антикризисните мерки е да се работи ударно, професионално по реализирането на европейските проекти. Но и в случая една цифра е много стряскаща за всички власти в България. Към април процентът на изпълнение и усвояване на европейските фондове е 4,86. Чехия като добър пример е с 22%.



Какво разбираме от думите на "премиера"?

1. Че иска до края на годината да надминем два пъти Чехия?
2. Че и той като комунстите Георги Димитров и Тодор Живков мисли, че може да построи не една, а две Българии и да изпълни петилетката за две години?
3. Че един обикновен кмет е по-запознат от необикновения "премиер" с усвояването на европейските фондове?

Бойко Борисов

Бойко Борисов
Снимка "Дневник", От срещата с Джанет Наполитано.